Diwali - Wideo

07:26


Diwali to jedno z najważniejszych świąt w kulturze Indii. W tym czasie domy dekorowane są lampkami i kolorowymi światełkami, a Hindusi przemierzają kraj, by składać wizyty rodzinie i obdarowywać bliskich i przyjaciół prezentami. W domach i ogrodach umieszcza się lampki oliwne, a na placach, gdzie spotykają się ludzie, widać rozbłyskujące fajerwerki. W naszym domu jest to szczególny czas, w tym roku Arianek bedzie po raz pierwszy chyba świadomie obchodził to święto. 
Zamierzamy wybrać się do Wawy, w tym roku wypada ono 11stego Listopada a w Warszawie uroczystości zaczną się we wtorek.  

Zapraszam was na pierwszy filmik z nowej serii, mam nadzieję, że się wam spodoba. 

W swobodnym tłumaczeniu Diwali oznacza „rząd lamp”. Święto upamiętnia szczęśliwe zakończenie legendy opisanej w Ramajanie, sanskryckim eposie sprzed 2 tysięcy lat. Ramajana opowiada historię księcia Ramy, będącego wcieleniem boga Wisznu. Po latach spędzonych na wygnaniu książę zmuszony jest stanąć do walki z demonem, który porwał jego żonę Sitę, utożsamianą z boginią Lakszmi. Rama, z pomocą swego oddanego brata oraz bohaterskiego generała Hanumana, dowodzącego zastępem małp, uwalnia wierną małżonkę i pokonuje demona – symbol zła i ciemności. Kiedy książę wraz z rodziną wraca do swego królestwa w Ajodhji, lud oświetla mu drogę lampkami, manifestując radość z jego powrotu i świętując uwolnienie świata od demona zła.


You Might Also Like

1 comments

  1. wczoraj wróciłam Indii a dzisiaj już serducho boli z tęsknoty za tym krajem :(. Marzy mi się pobyć tam kiedyś na dłużej zazdroszczę ci możliwosci poznania Indii od tzw. kuchni, poznania prawdziwych indyjskich domów.

    OdpowiedzUsuń

NEWSLETTER

Like us on Facebook

Instagram